10 Adımda Verimli Ders Programı Nasıl Hazırlanır?

1- HEDEFİNİ BELİRLE: Gideceği liman belli olmayan gemi her rüzgara kapılır ve okyanusta savrulur durur, bir yere varamaz. Hedefini belirle ve bunu ders programının üzerine büyük harflerle yaz, sürekli gözünün önünde olsun. (Doktor olacağım, bilgisayar mühendisi olacağım, öğretmen olacağım, kaymakam olacağım gibi…)

2- GERÇEKÇİ OL: Şimdiye dek bir programa bağlı kalamadıysan, nedeni programının gerçekçi olmamasıydı. Unutma ki ilk şart uygulanabilir bir program hazırlamaktır.

3- ZAMANI DÜZENLE: Hangi saatlerde çalışmaktan verim alıyorsun, hangi saatlerde zorlanıyorsun belirle. Programını, okul, uyku, yemek gibi faaliyetlerin saatlerine göre düzenle. Kendine serbest zaman aralıkları da bırak. (müzik, kitap okuma, gezme, tv izleme gibi)

4- HAFTALIK PLAN YAP: En kullanışlı plan, haftalık çalışma planıdır. Hangi dersi ne kadar ve ne zaman çalışabileceğini belirle. Kendi planını en iyi yine kendin yaparsın. Zorlanıyorsan öğretmeninden veya PDR Servisi’nden yardım al.

 

5- ÇALIŞMA ORTAMINI HAZIRLA: Ders çalıştığın yeri başka hiçbir iş için kullanma. ‘Böyle bir şansım yok!’ diyorsan bazı ufak değişiklikler yapabilirsin. Mesela yemek masasında çalışacaksan farklı örtüler kullanabilirsin.

6- DİKKAT DAĞITAN EŞYALARI KALDIR: Ders çalışırken gözün takıldığında seni başka alemlere götürecek nesneleri göz önünden kaldır. YGS-LYS sonrası onlarla uğraşacak bol bol vaktin olacak.

 

7- ÇALIŞMAYA ZOR DERSTEN BAŞLA ve FARKLI DERSLERE ÇALIŞ: En fazla süreyi ve önceliği sana zor gelen derse ver. Aynı türden dersleri peş peşe çalışma. Sayısal derslerden sonra sözel derslere çalış. Günlük çalışma süreni 4-5 saat olarak belirle. Bunu ihtiyaca göre azaltıp artırabilirsin.

8- ÖĞRENDİKLERİNİ TEKRAR ETMEYİ VE DİNLENME ARALARINI SAKIN İHMAL ETME: Bir derse en fazla 45 dakika boyunca çalış. Sonra 5 dakika bu çalıştıklarını kısaca tekrar et. Çalışma sonunda mutlaka 10 dakika ara ver ve dinlen. Masadan kalk, fiziksel ve zihinsel olarak kendini dinlendir.9- KURALLARINI BELİRLE ve KENDİNİ ÖDÜLLENDİR: Kendine ’10 yeni test çözmeden masadan kalkmayacağım’, ‘Her gün 2 saat matematik çalışacağım’ gibi kurallar koy. Sıkıldığında çalışmayı bırakabilirsin. Ama önce kendine ‘İki test daha çözüp mutfağa gideceğim’ gibi şartlar koy.

 

10- BAŞARACAĞINA İNAN VE ASLA PES ETME: Her dersin başında, sıkıldığın, yorulduğun anlarda ve her gece yatarken kendine başaracağını söyle. Zorluklar karşısında asla yılma. Azimle her güçlüğü yeneceksin.

 

ÇOK ÇALIŞMA !!!
DÜZENLİ ÇALIŞ !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir