Windows 8 Temiz Kurulum (Format) + Yükseltme Teklifi + DVD Oluşturma

Bu konuda sizlere Micrsosof’un yükseltme teklifi, Windows 8 için Boot edilebilir(Ön Yüklemeli) DVD-USB oluşturma ve lisanlama işlemleri hakkında elimden geldiğince ve tüm detaylarıyla bilgilendirme yapmaya çalışacağım..Lütfen tüm adımları dikkatlice okuyunuz..

Ürün yükseltme teklifinin ne olduğunu bildiğinizi farzediyorum ve bu konu hakkında detaylı bilgi vermicem.Kısaca söylemek gerekirse Microsoft’un bizlere sunmuş olduğu bir kampanya sayesinde Windows 8 Pro orijinal sürümüne 29TL’ye sahip olabiliyoruz..Bunu bilmemiz bizim için yeterli..

Microsoft’un Windows 8 için olan ürün yükseltme teklifinden yararlanabilmek için öncelikle bu kampanyaya kayıt olmamız gerekiyor. Alttaki linke tıklayarak kaydınızı yaptırabilir ve promosyon kodunuzu alabilirsiniz.

https://www.windowsupgradeoffer.com/tr-TR/Registration

Açılan sayfada Email adresi kısmına erişebildiğiniz bir EMail adresini yazınız.Diğer bilgilerin hiçbir önemi yoktur rastgele doldurun ve devam butonuna tıklayın. (Resim-1) Alttaki resimde görmüş olduğunuz bilgilerle promosyon kodunu almış bulunuyorum 🙂 Dilerseniz sizlerde mail adresi hariç tüm bilgileri aynen girebilirsiniz hiçbir sakıncası yok.

Sonraki sayfada kaydın başarıyla gerçekleştiğini gösteren bir sayfa açılması gerekiyor. Bu sayfada en üst kısımda Kayıt Kodunuz yer almaktadır öncelikle bunu bir yere not edin.(Resim-2) Bu sırada kayıt olurken kullanmış olduğumuz mail adresinize Windows 8 Pro sürümünü satın almak için kullanacağınız bir Promosyon Kodu yani indirim kodu gelicek.Mail adresimize girelim ve bu koduda bir kenera not edelim..

Soru-1: Mail adresime promosyon kodu gElmiyor..Kayıt formuna mail adresimi doğru yazdığıma eminim?

Cevap-1: Bazı istisna durumlarda mail adresine bu kod gönderilmiyor neden olduğu konusunda hiçbir fikrim yok ama farklı bir yöntem kullanarak promosyon kodumuzu alabiliriz.Alttaki bağlantıya tıklayın ve açılan forma kayıt olurken kullandığınız mail adreinizi, kayıt tamamlandığında size verilen Kayıt Kodunuzu yazarak giriş yapın.Karşınıza çıkan sayfada kayıt bilgilerinizi ve de en önemlisi promosyon kodunu göreceksiniz. (Resim-3) Kopyalayın ve bir yere not edin..

https://www.windowsupgradeoffer.com/tr-TR/MyOrder

Soru-2: Kayıt işlemi sırasında girilen bilgiler, yükseltme teklifinden yararlanmak için uygun değildir uyarısını alıyorum? (Resim-4)

Cevap-2: Öncelikle kayıt formuna girdiğiniz tarihin 2 Haziran 2012’den daha sonra olması gerekiyor.Yazdığınız tarihte bir yanlışlık olmadığına eminseniz modeminizi yeniden başlatın ve tüm tarayıcıların geçmiş bilgilerini temizlenyin..Bunun için CCleaner programı en idealidir.Bu işlem sorununuzu büyük ihtimalle çözecektir.

İndirim kodumuzu aldık artık alışverişimize başlayalım.

-Notlar-
Bazı arkadaşların kafalarına takılan sorular var bunları öncelikle bunları cevaplayalım..
– 29 TL’ye satın alacağınız Windows 8 ile temiz kurulum (Format) yapabilirsiniz, yalnızca yükseltme yapılabilir diye bir şey söz konusu değildir.
– 1 promosyon kodunu yalnızca 1 lisans satın almak için kullanabilirsiniz ve aldığınız lisansı aynı anda 2 bilgisayarda kullanamazsınız..Farklı bilgisayar için ayrı promosyon koduyla tekrar lisans satın almanız gerekir.

Burada anlatıcaklarım Windows 8 temiz kurulum için geçerlidir yani yükseltme konusuna değinmicem.

İhtiyacımız olanlar;
– Boş bir DVD Ve tabiki optik sürücüsü,
– Flash Bellek üzerinden kurulum yapacaklar için en az 3 GB kapasiteli bir flash disk gereklidir.

Öncelikle aşağıdaki linke tıklayarak Windows Yükleme Asistanını bilgisayarımıza indirelim.Bu küçük boyutlu uygulama yalnızca bir önyükleme dosyasıdır.Bununla Windows 8’i karşıdan download edicez.İnternet bağlantınızın kusursuz olması gerekiyor.

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=262205

Uygulamayı çalıştıralım ve başlayalım;

1. Adım: Yükleme asistanını çalıştırdığınızda ilk olarak sistemde buluna uygulama ve cihazların Windows 8 ile uyumlu olup olmadığını denetleyecek.Bu işlem birkaç dakika sürebilir.Tamamlandığında direkt İleri butonuna tıklayın ve sıradaki adıma geçin. (Resim-5, 6)

2. Adım: Bu adım yalnızca yükseltme yapıcaklar için geçerlidir. Bize hangi dosyaları yedeklemeyi istediğimizi soruyor. Temiz kurulum yapıcağımızı başta söylemiştim o yüzden burada çıkan 3 seçenek arasından en alttaki “Hiçbir şey” yazanı işaretliyorum ve tekrar İleri butonuna basıyorum. (Resim-7)

Yükseltmenin ne dolduğunu merak edenler için kısaca açıklıyım; eski sistem dosyalarınızı silmeden yalnızca Windows sürümünü yükseltmektir.Yani Windows üstüne Windows kurmak gibi birşey.Bu durumdan hiçbir zaman hoşlanmadım ve tavsiye etmiyorum..Her zaman temiz kurulumdan yani formatlamadan yanayım..

3. Adım: Şimdi sırada Windows 8 Pro versiyonunun normal fiyatını gösteren bir pencere çıkacak (75TL). (Resim-8) Buradaki rakamı görünce endişeye kapılmayın çünkü en son aşamada kullanacağımız promosyon kodu ile bu rakam 29 TL’ye düşecektir.Sipariş et butonuna tıklıyoruz ve biraz altında Windows DVD’si yazan bir kutucuk beliriyor. (Resim-9) Dilerseniz bu seçeneği işaretleyerek Windows 8 DVD’sinin adresinize gönderilmesini talep edebilirsiniz, tabiki ek bir ücret karşılığında.

Bizim yapacağımız işlemler sonunda zaten elimize bir Windows 8 DVD’si olucak bunun için bu seçeneği asla işaretlemiyorum. Gereksiz para harcamaktan başka bir şey değil 🙂 İleri diyip devam ediyorum..

4. Adım: Şimdi ise bizden bir takım bilgiler istiyor..Buradaki bilgileri dikkatli bir şekilde giriyoruz, bu forma yazıcağınız mail adresine Windows 8’i etkinleştirmek için kullanacağımız lisans anahtarı gönderilecektir.Burdaki bilgileri sallamıyoruz.. (Resim-10)

5. Adım: Bu adımda ödememizi hangi şekilde gerçekleştireceksek onu seçiyoruz.Paypal veya Kredi kartı seçenekleri var.Kredi Kartı seççeneği ile aynı zamanda Sanal Kartınızı kullanabilirsiniz ve bence bu en güvenli yoldur.

Sanal Kart uygulaması ile ilgili sormak istediğiniz bir konu olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Paypal kullananlar bu seçeneği işaretleyebilir..Ben kullanmadığım için destek veremicem ve bence 5 para etmez bir sistem..

Ben Sanal Kart ile alışverişimi gerçekleştireceğim için Kredi Kartı yazanı seçiyorum ilerliyorum. (Resim-11)

6. Adım: Kredi Kartı ile ödeme yolunu seçtik ve bizden Kredi Kartımıza veya Sanal Kartımıza ait bilgilerimizi girmemiz isteniyor.Son kullanma tarihi, güvenlik kodu v.s..

Burada önemli olan nokta kartımızda yeterli limitin bulunması ve kartımızın internet alışverişlerine açık olması gerekmektedir.

– Kartımızla ilgili herhangi bir sorun yoksa İleri butonuna tıkladığımızda almış olduğumuz promosyon kodunu gireceğimiz bir sayfa açılıyor promosyon kodunu bu penceredeki kutucuğa yazıyoruz. (Resim-A) Promosyon kodunu girdiğimizde toplam ödemenin 29TL’ye düştüğünü görüceksiniz. (Resim-B)

Bu resimlerde gördüğünüz promosyon kodu hiç kullanılmamıştır ilk giren arkadaş yararlanabilir. 🙂 Promosyon kodu tek kullanımlıktır.

Satın Al butonuna tıklayarak devam edelim..Ödeme bilgilerindede hiçbir sorun yoksa alışveriş tamamlanıcak ve bize Windows 8 Pro’yu etkinleştirmek için kullanacağımız bir lisans kodu verecektir. (Resim-13) Bu lisans kodu eşzamanlı olarak 4. Adımda yazmış olduğumuz mail adresinede gönderilecektir.

Herhangi bir sıkıntıya maruz kalmamak için karşınıza çıkan Ürün Anahtarını not edin..Aynı zamanda boş bir kağıdada yazın..Formatlama esnasında bu kodu girmemiz istenicek.

– Ürün Anahtarını not ettikten sonra İleri butonuna tıklayın, Windows 8 Pro’nun yüklenmeye başladığını göreceksiniz.Benim yaklaşık 1 saat kadar sürdü, bağlantı hızınıza göre bu süre farklılık gösterir. (Resim-14)

Windows 8; kullanmakta olduğunuz Windows versiyonunun özellikleriyle eşdeğer olucaktır..Örneğin Türkçe Windows 7 x64 bit kullanıyorsanız Windows 8 de aynen o şekilde inecektir..

7. Adım: İndirme işlemi tamamlandığında yükleme asistanı bize 3 seçenek sunacak.Biz Ön Yüklemeli Windows 8 DVD’si oluşturacağımız için bu seçenekler arasından Ortam oluşturarak yükle yazanı seçiyoruz ve devam ediyoruz.. (Resim-15)

8. Adım: Bu adımda ISO dosyası seçeneğini işaretliyoruz ve gene devam ediyoruz.DVD oluşturacağımız için bu seçeneği işaretliyoruz.USB bellek üzerinden kurulum yapacaklar USB flash sürücü seçeneğini işaretlesin.Ben DVD üzerinden kurduğum için Flash Bellek olayına şimdilik değinmiyorum ama mantık aynı..(Resim-16)

– Kaydet butonuna tıklayın ve daha sonra .iso dosyasını nereye kaydetmek istiyorsanız o konumu seçin..Formatlama esnasında .iso dosyasının silinmesini istemiyorsanız C:/ sürücüsü haricinde başka bir konumu seçin ve kaydedin..

– .iso dosyasının oluşturulması biraz zaman alabilir..(Resim-17) işlem bitiminde DVD yazıcıyı aç yazana tıklayıp Windows Disk Yansıması yazıcısını açın ve bu aracı kullanarak boş bir DVD’yi sürücüye yerleştirip yazma işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. (Resim-18) Dilerseniz 3. parti programlarla Ultra ISO, nero v.s bu .iso dosyasını yazabilirsiniz.Tercih sizin..

Artık elimizde Windows 8 Pro sürümüne ait Ön Yükleme (Boot) özelliğine sahip bir DVD bulunmakta..Olay bu kadar basit..Tek yapmamız gereken hazırladığımız DVD’yi sürücüye yerleştirip reset tuşuna basmak.

Formatlama detaylarından bahsetmicem.Windows 7’den pek farkı yok zaten.Bildiğiniz gibi DVD’nin açılışta gözükmesi için BIOS’un ilk olarak optik sürücüyü görücek şekilde ayarlanması gerekiyor, USB bellek ile kuracaklar USB HDD üzerinden sistemi başlatmalılar..Biostan biosa fark ediyor.Windows 7 kurulumundan tek farkı ürün Anahtarı girmeden ilerliyemiyorsunuz. 🙂

Silinmesini istemedğiniz verilerinizi farklı bir diskte yedekleyin.Windows’u kuracağınız diskte biçimlendirme yapacağınız için tüm veriler kaybolacaktır..Yanlış diski biçimlendirmemeye dikkat edin.

Lisanslasma işleminde hata ile karşılaşanlar için Kendi Yaptığım İşlemleri Özetliyim..
# Sistemimde Win7Loader ile cracklenmiş lisanssız bir Windows 7 vardı.
# Promosyon kodunu kullanarak Windows 8 Pro’yu 29TL’ye satın aldım ve DVD’ye çektim.
# Bu DVD’yi kullanarak bilgisayarıma sıradan bir format attım.Yani önce C:/ sürücüsünü biçimlendirip Windows 7’yi sildim, daha sonra kuruluma geçtim.
# Ürün anahtarını girerken veya girdikten sonrada hiçbir hata ile karşılaşmadım ve bu adımları sizlere yardımcı olabilmesi adına burada paylaşmak istedim..

Umarım yazılanlar faydalı olur..Kafanıza takılan bir soru veya eklemek istediğiniz başka bir detay varsa konuya mesaj gönderebilirsiniz..Hep birlikte tartışırız..

Kolay Gelsin..

– S.S.S –

1. ISO dosyasını tekrar indirmek istiyorum, bunun için ne yapmalıyım?

ISO dosyasını tekrar indirebilmek için verdiğim linke tıklayın ve Windows8-Setup isimli küçük uygulamayı bilgisayarınıza indirin veya direkt çalıştırın..Uygulama penceresine Windows 8’i satın aldıktan sonra size verilen Ürün Anahtarı’nı girin ve indirme işlemine başlayın.Ürün anahtarına sahip değilseniz bu uygulama bir işinize yaramaz..

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=262204

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra 7. Adım’dan sonraki talimatları tekrar uygulayın.

2. Windows 8 ürün anahtarını kullanarak etkinleştirme yapamıyorum, hata mesajı ile karşılaşıyorum?

Bazı arkadaşların etkinleştirme sırasında sıkıntı yaşadığını ve birtakım hata mesajları ile karşılaştığını gördük.Tabi ki bu durum herkes için geçerli değil.Sonuçta bende sorunsuz bir şekilde etkinleştirme yapanlar arasındayım ve birçok bilgisayara Windows 8’i temiz olarak kurduğum halde..Etkinleştirme ile ilgili herhangi bir problemle karşılaşanlar ağaşıdaki yöntemleri uygulasınlar..Aşağıda anlatılan yönergeler bana ait değildir, bazı arkadaşlar işe yaradığını söyleyince ilk mesaja dahil etmek istedim, deneyip başarılı sonuç alan arkadaşlar yorumlarını esirgemezse seviniriz.

    quote:

    Orijinalden alıntı:

    Temiz kurulumda etkinleştirme yapamayanlar için bir çözüm var. Bende de sadece yükseltme içindir hatası vermişti. Basit bir kayıt anahtarı değeriyle çözebiliyoruz. İlk sayfaya ekleyebilirse konuyu açan arkadaş daha iyi olur.

    Aldığınız ürün anahtarı temiz kurulumda hata verdiyse ve etkinleştirme yapamadıysa:

    – Windows Tuşu+R’ye basın. Çıkan Çalıştır kutucuğuna regedit yazın.

    – Kayıt defterinde şu kaydı bulun: HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Setup/OOBE/

    – Oradaki MediaBootInstall değerini çift tıklayın. 1 olan değeri 0 olarak değiştirin ve pencereyi kapatın.

    – Start ekranında arama kutucuğuna “cmd” yazın. Çıkan Komut İstemi’ne sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştırın.

    – slmgr /rearm yazıp enter’a basın. “Başarılı olmuştur, bilgisayarınızı yeniden başlatın” gibi bir uyarı alacaksınız. Yeniden başlatın bilgisayarı.

    – Bilgisayarınız yeniden başladığında etkinleştirilmiş olarak açılacak. Eğer öyle başlamazsa start ekranında “Windows Etkinleştirme” diye arama yapıp baştan etkinleştirme yapın. Başarılı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir