Plesk panel’de mysql database oluşturma

WordPress sitemizi kurmak için gereken database oluşturmanın plesk panel için olan anlatımı bu yazımda sizlerle paylaşacağım. Cpanel’de  database oluşturulmasını önceden burada anlatmıştım. Şimdi ise plesk panel de database oluşturacağız.

Plesk panel’e giriş farklı olabiliyor. O nedenle cpanel’deki gibi girişini anlatamayacağım. Plesk panele girişi hostunuza sorarak öğrenebilirsiniz.

1- Plesk panelimize giriş yaptıktan sonra anasayfada “Applications & Services” bölümündekidatabases‘e tıklayınız.

2-Açılan sayfada üstte “add new database” ‘e tıklayınız.

3-Database Name kısmına database için isim oluşturun. Plesk panele giriş yaptığınız kullanıcı adı örnek “wordpress” olsun. Database Name’de “wordpress_” şeklinde göreceksiniz. İster “_” işaretinden sonra başka isim kullanın isterseniz tamamen değiştirin. Benim önerim “_” sonrasında başka isim daha ekleyerek kullanmanızdır. Örnek: “wordpress_db

4- Database Name’i girdikten sonra alttaki “Type” bölümünden “Microsoft SQL Server” yerine “Mysql” seçiyoruz. Database olarak mysql kullanacağımız için database tipini böyle kullanacağız. Eğer diğerini seçerseniz, wordpress kurulumu gerçekleşmez.

5- Sonrasında “OK” diyerek database oluşturulmuş oluyoruz. Sonra açılan sayfadan “Add New Database User” a tıklıyoruz. Buradan Database username’e kullanıcı adı, password kısmına şifre ve confirm password’e de tekrar oluşturduğumuz şifreyi girerek “OK” diyoruz. Örnek: “wpsite” şifre “123456

Artık databse ve kullanıcımızı oluşturmuş olduk. Bu işlemlerden sonra bizim örneğimize göre;

Database İsmi:wordpress_db
Database Kullanıcı Adı:wpsite
Database Kullanıcı Şifresi:123456

Bu üç bilgi bizim wordpress sitemizi kurarken gereken bilgiler olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir