Digiturk’e İptal Cezası Yağdı!

Digiturk’ün abonelerine uyguladığı –sadece faks yoluyla iptal- zorunluluğu, firmaya pahalıya mal oldu. BTK, Digiturk’e ceza yağdırdı ve soruşturma açtı. İşte detaylar.

23/10/2012 00:39

Dijital yayın platformu Digiturk, müşterilerine uyguladığı aboneliği kapatma uygulaması yüzünden sektörü düzenleyen resmi kurum olan BTK tarafından ceza ve soruşturma yağmuruna tutuldu.

Digiturk müşterilerine, aboneliklerini sonlandırmak istediklerinde, firma tarafından faks yoluyla durumu bildirmeleri isteniyordu. Oysa Tüketici Hakları Yönetmeliği’ne göre bu tarz aboneliklerin kapanması konusunda sadece faks seçeneğinin sunulması, doğru değil.

Yasa ne diyor?

Yasada;

“Aboneler yazılı olarak bildirmek kaydıyla aboneliklerini her zaman sona erdirebilir. Aboneler, abonelik sözleşmelerini feshetmek istedikleri takdirde bu taleplerini;

a) İşletmeciye ya da adına abonelik sözleşmesi yapmaya yetkili temsilcisine yazılı olarak,

b) İşletmecinin müşteri hizmetleri tarafından kayıt altına alınan sesli kayıt sistemi üzerinden,

c) İşletmecinin internet sitesi üzerinden daha önce belirlenmiş şifre ve benzeri güvenli yöntemler veya

ç) Kurum tarafından belirlenecek diğer yöntemler ile bildirirler”

ifadesi yer alıyor.

Ceza miktarı ne kadar?

Bu yasaya dayanarak, müşterilerden gelen şikayetleri değerlendiren BTK, 2011 yılı net satış tutarının (59.909.640,51) %0,13 (on binde on üç) oranında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Ek olarak, Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 18’inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “İşletmeci, abonenin aboneliğe son verme yönündeki yazılı talebinin kendisine ulaşmasından itibaren en geç kırk sekiz saat içinde fesih işlemini gerçekleştirmek ve talebi takip eden yedi gün içerisinde abonelik sözleşmesinin feshedildiğini, abonenin talebine bağlı olmaksızın aboneye yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.” hükmüne aykırı olarak hareket ettiği için yine Digiturk’e 2011 yılı net satış tutarının (59.909.640,51) %0,13 (on binde on üç) oranında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

BTK’nın konuyla ilgili resmi açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Firmanın, bu cezalara karşı haklarını arama seçeneğinin de saklı olduğunu belirtelim.

Digiturk hakkında birkaç bilgi

1999 yılında kurulan ve Nisan 2000’den bu yana hizmet veren Digiturk, kendi sektöründe en çok abonesi bulunan platform olarak zirvedeki yerini koruyor.

1080i çözünürlüğünde HD yayınları vermenin yanı sıra 5.1 Dolby Digital ses teknolojisini de sunan firmanın 2012 haziran ayı verilerine göre yaklaşık 2.5 milyon abonesi bulunuyor. Bu abonelerin %60’a yakını İstanbul’da bulunuyor.

Firmanın verdiği hizmetlerden biri olan Digiturk IQ hakkında detaylı incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir