“Bu Sayfanın Çevirisini Yap” ve Seoya Etkisi

Bloga yine uzun süredir yazmıyordum, bugün Google’de sitemle ilgili aramalar yaptığımda çıkan sonuçlar beni yine birşeyler yazmaya teşvik etti. Kendi blogum için tembel davrandığımı söyleyebilirim… Neyse… Birçok web master arkadaşın başına gelen ve sıkıntı yaşatan; arama sonuçlarında site adının yanında çıkan “ [ Bu sayfanın çevirisini yap ] ” sorunu ve sıralamalara etkisini, ele almak istedik.  Konu hakkında birkaç site üzerinde tecrübe yaşadığım için ki buna benim sitem (www.death-system.org) de dahildir, aynı sorunu yaşayan site sahiplerine bi nebze olsun yardımcı olabilirim inşallah…

“Bu Sayfanın Çevirisini Yap” Neden Çıkar ?

Bu sorunun temel sebebi Google’nin lokasyonel arama sonuçları algoritmasına dayanmaktadır. Yani siz hangi ülkeden arama yapıyorsanız, o ülkenin arattığınız kelime ile alakalı siteler önünüze dökülür. Dolayısıyla Google arama sonuçlarını ülkelere göre belirli kriterlerde belirliyor ve hangi site hangi ülkede hizmet veriyor mantığını çalıştırıyor. Yani Türkiye’de arama yapıyorsanız ve sizin sitenizin yanında “Bu sayfanın çevirisini yap” uyarısı çıkıyorsa Google bu sitenin Türkiye’de değil başka bir ülkede hizmet verdiğine inanmıştır.

Peki Nasıl o şekilde olduğunuz inanıyor?

Cevap:

1- Yurtdışından alınan backlinkler

2- Site içeriğinin yabancı dil olması veya yabancı dil içeriklerinin fazla olması

Biz ilk şık üzerinde duralım çünkü ikinci seçenek genellikle mecburiyetten kaynaklanıyor. Son dönemlerde seocular link kaynaklarının azaldığından… backlink bulmanın zorluğundan falan bahseder oldular… Zira bu bilgi yanlış değil doğrudur. Ancak bu şekilde backlink kaynaklarının azalması insanları seocuları başka ülkelerden backlink almaya itmiştir. Bu da birçok sorunun yanında yukarıdaki hatanın doğmasına sebep olmaktadır. Başka ülkelerden alınan blog backlinkler, profil backlinkler, özellikle de dizin sitelerine yapılan kayıtlar siteyi bu şekilde kendi lokasyonundan dışarı çıkartmaktadır, en azından Google için.

Arama Sonuçlarına Etkileri

Bilinmelidir ki bu uyarı sıralamalarda gerilemeye direkt olarak sebebiyet verir. Yani Seo için son derece zararlıdır. Bu uyarıyı aldığınızda siteniz 4-5 sayfa hatta daha fazla sayfa geriye gidecektir… Bunun sebebi yukarıda da belirttiğimiz gibi Google’nin o sitenin başka lokasyona ait olduğuna inanmasıdır.

Alınabilecek Önlemler

Aslında bu uyarıdan kurtulmanın en garantili yolu bu hataya düşmemektir. Düşmemek içinde Türkiye lokasyonlu backlinkler ve dizin hizmetlerinden faydalanmaktır (Tabi yurtdışı lokasyon için çalışıyorsanız ona göre o ülkenin dizinlerinden faydalanmak).

“Bu Sayfanın Çevirisini Yap” Çözüm Önerileri

Eğer birşekilde siteniz bu hale geldi ve arama sonuçlarında bu uyarı çıkıyorsa ne yapılmalıdır ?

1- Coğrafi hedef

Google bunun için web master tools aracılığı ile düzeltme yapmanıza olanak sağlıyor. Ancak bu özellik her zaman işe yaramayabiliyor veya yarıyrosa da uzun bir süre beklemeniz gerekebiliyor.  Kullanımı : Web yöneticisi araçlarında sitenizi seçtikten sonra > Site yapılandırma bölümünden ayarlar > Coğrafi Hedef > Şu konumdaki kullanıcıları hedefle’nin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve yan bölümden Türkiye’yi seçin. Bu sitenizden bu uyarının kalkmasına byük ölçüde yardımcı olacaktır.

2- Sitenizin Hangi dilde olduğunu google’ye söyleyin

Site indexlerinizde meta etiketi kullanarak sitenizin türkçe olduğunu Google’ye söyleyebilirsiniz.

<meta http-equiv=”Content-Language” content=”tr” />

yukarıdaki meta etiketini metaların aralarına yerleştirmeniz uyarının gitmesinde işinize yarayacaktır. benim sitemde de aynı problem vardı ve yularıdaki işlemleri yaptıktan sonra uyarı gitti ve uyarı gider gitmez ” SEO” kelimesinde 11. sayfada olan site şu an 3. sayfaya geldi. Sanırım bu örnek olayın ciddiyeti hakkında fikir verir sizlere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir