Avea Jet Modem Bağlantı Sorunları ve Çözümleri

Yaklaşık 1.5 aydır avea Jet Modem kullanıcısıyım,kullanım sürem her ne kadar az olmuş olsa da bilgisayar ile haşir neşir olduğum için Avea jet modemde karşınıza çıkmış çıkabilecek bir sorunu bende yaşadım  ve Avea Jet modemin huyunu suyunu öğrendim arkadaşlar.Bu makalemi de Avea Jet modemde sık yaşanan bağlantı sorunları hakkında sizlere bilgi vermek için yazıyorum.

Avea Jet Modem Bağlantı Sorunları ve Çözümleri
 

628 ve 728 Bağlantı Hatası:
Avea jet modemlerde en sık karşılaşılan, Google’a 628  sorunu yazıldığında boy boy şikayet konuları çıkan   insana çile çektiren modemi aldığına alacağına pişman eden bir sorundur.Bu bağlantın sorununa neden olabilecek kesin ve net bir şeyler bulamadım;ama bir kaç seçenek ile bu sorunu kısa vadeli de olsa çözebilirsiniz.
628 veya 728 bağlantı hatası bilgisayarınızda yüklü olan antivirüslerin Avea Jet Modemi çalıştıran sistem dosyalarının bir kısmına engel oluyor olabilir.Bu yüzden antivirüsümüzü  devre dışı bırakarak bunu deniyoruz.Eğer antivirüsü devre dışı bırakmamız sonucu bağlantı hatası sorunu gidermiş ise,antivirüsümüzün ayarlar kısmından modemimizin yazılım dosyalarımızın bulunduğu kısımın taranmasını engelliyoruz.Bazı antivirüsler güvenlik konusunda çok hassas oldukların dan  bu tür ayarlama seçeneklerini (antivirüsün taramasının devre dışı bırakılacağı bölgeyi seçmeyi) kullanıcısına sunmayabilirler,bu tür antivivirüslerde yapmanız gereken tek şey ne yazık ki antivirüsü kaldırıp yerine uysal bir antivirüs kurmak olacak  :(.
Bir diğer kısa vadeli de olsa çözüm olan eylem ise,modem ile bilgisayarın bağlantısını düzgünce kesip bilgisayarı da düzgünce kapatıp açtıktan sonra modemi takmaktır,her zaman olmasa da çoğu zaman çözüm  olur diyebilirim,avea jet modem kullanıcısı olarak.
En sen ve kesin çözüm yöntemi ise bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz Avea Bağlantı Yöneticisi (Modemdeki program) yazılımını kaldırıp sıfırdan yeniden kurmaktır.Programı kaldırınca yeniden kurduğunuzda kesin sonuç almak için bilgisayarınızı kapatıp açtıktan sonra kurulumu yapınız.Bu yöntem %96 oranla tüm bağlantı sorunlarını çözer.
                

    Bağlantı sorunları neden kaynaklanıyor olabilir?
Bilgisayarınız internete bağlı iken Avea jet modemi bağlantıyı kesmeden direk çekmek bir takım proplemlere ve sonucunda da bu tarzda bağlantı sorunlarına yol açabilir.
                                               

 Ek Önerilerim:
 Bağlantı proplemine neden olan etken Antivirüsünüz olmayabilir ve sizin için de  iki de bir modemin yazılımını kaldırıp kurmanız size çok zor gelebilir.Zor gelmesi doğaldır.Eğer uzun üre kullanacak iseniz 12 ay gibi ,size bir kaç önerim olacak;
Takıldığında tüm hatları çalıştıran bir modem alabilirsiniz.Örneğin benim geçen sene almış olduğum Vodafone K3770 Mobile Modem tüm operatörlere ait sim kartı sorunsuz bir şekilde çalıştırıyor. Bunun gibi bir modem nereden alabilirim derseniz sahibinden.com’dan uygun fiyata ikinci el satın alabilir veya tanıdığınız birisinde  kullanmadığı bir modem var ise ondan isteyebilirsiniz.
Bir diğer seçenek ise,eğer telefonunuz 3g+ uyumlu ise cep telefonunuz ile Pc Studio programın yardımıyla bilgisayarınız üzerinden internete bağlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir