Araba Kalorifer Fanı Neden Soğuk Üflüyor ?

Kış ayların da arabanızın içerisinin sıcak olmasını isteriz.

Üşümeden rahatça bir sürüş için. Fakat bazen arabanızın kalorifer fanını düğmeden çevirirsiniz sıcağa getirirsiniz.

Yinede hep soğuk üfler.

Peki neden kalorifer fanı sıcak yerine soğuk üfler ?

Neden Arabanın kaloriferi ısıtmaz?

Bu sorunun nedenine bizzat tecrübe eden biri olarak bilgilerimi paylaşayım.

Öncelikle belirtmek isterim ki arabanın fanı hiç üflemiyor hava hiç çıkmıyorsa bu problem başkadır. Bizim bahsettiğimiz problem hava üflüyor ama sıcak olmuyor. Motor yeterli sıcaklığa gelmesine rağmen sıcak üflemiyor. İşte bu problemin birkaç nedeni olabilir.

Bunlardan birincisi sıcak soğuk çevirerek ayarlama düğmesinin bozulması. Bu ihtimal genellikle düşük bir ihtimaldir ki eğer öyle ise düğmeyi değiştirip sorununuzu pratikçe halledebilirsiniz.

Bir diğer nedeni ise bazı araba kaloriferlerinin peteklerinin orada petek musluğu olabilir bu musluk önceki sahibi tarafından kapatılmış olabilir. Açtığınızda düzelebilir. Buda düşük bir ihtimaldir.

Bir diğer ve en yüksek ihtimalli neden ise kalorifer peteklerinin tıkalı olmasıdır.  Bu problemi çözmek için Oto elektrik ve radyatör temizliği yapan bir yere arabanızı götürürsünüz. Size temizleyebiliriz fakat patlayabilme ihtimali var derler. Yani delinme ihtimali olur. Fiyatını sorarsınız, 2016 fiyatlarına göre 100 – 150 tl arası bir fiyat söylerler. Sonra fiyatın yüksek olduğunu söyleyip sıfırı ne kadarki bu peteğin dersiniz. O da sıfırı 180 tl civarı fakat takması 300 tl civarı der. Sizde fiyatı duyunca çaresiz temizletmek istersiniz. Çünkü peteği söküp yenisini takmak için büyük ihtimal arabanın göğsünü komple sökmesi gerekecektir.

Aşağıdaki cihaza benzer bir cihazı arabanızın kaputunu açıp bir ucunu peteğin giriş borusuna bir ucunuda radyatör yedek depo çıkışına bağlar makineye konulan temizleme sıvısını petekte devir yaptırarak tıkanan yerleri çözüp pislikleri makinenin toplama deposuna atar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir